- Presiding judge (HACC): Oliinyk O.V.
- Secretary : Stashaka Ya.V.
Справа № 991/270/20
Провадження1-кс/991/270/20
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2020 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Олійник О.В., за участю секретаря судового засідання Сташака Я.В., заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність керівника Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді із зазначеною скаргою, в якій оскаржує бездіяльність керівника Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України (далі - ГПД НАБУ), яка полягає у невнесенні відомостей за його заявою вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Вимоги скарги мотивує тим, що 08.01.2020 ним через приймальню НАБУ подано на ім`я керівника ГПД НАБУ заяву вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення, однак, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості по вказаній заяві уповноваженими службовими особами НАБУ до ЄРДР внесені не були.
У зв`язку з чим, просить слідчого суддю зобов`язати керівника ГПД НАБУ внести до ЄРДР відомості за його заявою вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення за правовою кваліфікацією - ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 368, ч. 2 ст. 365, ч. 2 ст. 366, ч. 1 ст. 396, ч. 1 ст. 111, ст. 170, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 27 КК України; зазначити в резолютивній частині ухвали визначені ним кваліфікаційні статті; зобов`язати керівника ГПД НАБУ надати ОСОБА_1 належним чином завірені витяги з ЄРДР, пам`ятки про процесуальні права і обов`язки потерпілого у кримінальних провадженнях, а також надати до суду відомості про виконання ухвали.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні скаргу підтримав, просив про її задоволення з підстав, викладених в скарзі.
Особа, бездіяльність якої оскаржується, в судове засідання не з`явилась. Від представника НАБУ (за довіреністю) до суду надійшли письмові пояснення, в яких представник зазначав, що в заяві ОСОБА_1 №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення, не наведено достатніх об`єктивних даних та конкретних фактів, що можуть свідчити про вчинення кримінального корупційного правопорушення, здійснення досудового розслідування якого віднесено до підслідності детективів НАБУ, у зв`язку з чим, вказану заяву листом від 11.01.2020 №11-225/1073 було скеровано для організації розгляду в межах компетенції до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, про що повідомлено заявника. Представник НАБУ просив відмовити в задоволенні скарги та розглядати скаргу без його участі.
Заслухавши заявника, дослідивши матеріали скарги та додані до неї докази, слідчий суддя дійшов до наступного.
Питання предметної підсудності Вищого антикорупційного суду врегульоване нормами ст. 33-1 КПК України. До підсудності Вищого антикорупційного суду згідно з частиною першою статті 33-1 КПК України, віднесені кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 КК України, статтями 206-2, 209, 211, 366-1 КК України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 КПК України.
Подана скарга належить до підсудності Вищого антикорупційного суду, оскільки у ній викладені обставини про вчинення слідчим в ОВС СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області можливих злочинів, у тому числі щодо злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 368 КК України, склад яких належить до переліку корупційних злочинів, визначених у примітці статті 45 КК України, і щодо нього наявна одна з обов`язкових умов, яка вказана в пункті 2 частини п`ятої статті 216 КПК України, - розмір шкоди завданої злочином, який заявник оцінив у сумі 1 000 000 грн. та вчинено службовою особою правоохоронного органу.
Слідчим суддею встановлено, що 08.01.2020 ОСОБА_1 подав на ім`я керівника ГПД НАБУ заяву вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінальних правопорушень.
З вказаної заяви ОСОБА_1 вбачається, що у провадженні СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області перебувало на досудовому розслідуванні кримінальне провадження № 42018000000000855 від 10.04.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 382 КК України, відносно слідчого СВ Солом`янського УП ГУ НП в м. Києві. 31.05.2019 слідчим в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у місті Києві та Київській області винесено постанову про закриття вищезгаданого кримінального провадження.
ОСОБА_1 вказує на те, що в діях слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у місті Києві та Київській області вбачається ознаки кримінальних правопорушень, які полягають у зловживанні своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе, використанні свого службового становища всупереч інтересам служби, що виразились у винесенні постанови про закриття кримінального провадження від 31.05.2019, не провівши обов`язкових слідчих і процесуальних дій, зокрема, не допитавши слідчого СВ Солом`янського УП ГУ НП в м. Києві; не дослідивши та не надавши правової оцінки тому факту, що слідчий СВ Солом`янського УП ГУ НП в м. Києві отримала хабар від адвоката в його присутності тощо. У зв`язку з цим, вказаними діями слідчого ОСОБА_1 спричинено матеріальну і моральну шкоду від вчинення кримінального правопорушення, які він оцінив в розмірі 800 тисяч гривень і 200 тисяч гривень відповідно.
Заява ОСОБА_1 була прийнята та зареєстрована уповноваженою особою НАБУ 08.01.2020, що підтверджується відміткою на копії заяви про вчинення кримінального правопорушення вих. №3721/04 від 04.01.2020, яка міститься в матеріалах справи.
Відомості за заявою ОСОБА_1 уповноваженою службовою особою НАБУ до ЄРДР внесені не були.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржена серед іншого бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно положень ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор зобов`язані невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування тільки заяву або повідомлення, які містять ознаки кримінального правопорушення, а не будь-які інші.
За змістом цієї норми, обов`язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття.
Визначений статтею 214 КПК України обов`язок також покладений і на уповноважених осіб НАБУ (п. 2 ч. 1 ст. 16, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро»).
Закон не покладає на заявника обов`язок з достовірністю наводити у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення усі елементи складу злочину, достатньо даних про об`єктивні ознаки злочину.
Також, Закон не покладає на слідчого, прокурора обов`язок оцінити заяву чи повідомлення про кримінальне правопорушення на предмет наявності усіх ознак складу злочину, а передбачає лише обов`язок уповноважених осіб здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення вбачається, що в ній зазначено короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, та наведено попередню правову кваліфікацію дій особи.
Таким чином, заява ОСОБА_1 містить інформацію, яка є достатньою для внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Станом на день розгляду скарги, інформацію про внесення відомостей за вказаною заявою заявником не отримано, а також слідчому судді такі відомості не надані.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що уповноважені особи НАБУ не виконали обов`язок, передбачений ст. 214 КПК України, в зв`язку з чим скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню в цій частині.
Разом з тим, не підлягає задоволенню вимога заявника щодо зобов`язання внести відомості відносно поданої ОСОБА_1 заяви із вказівкою щодо конкретної правової кваліфікації злочину, оскільки слідчий суддя, діючи в межах наданих КПК України повноважень, не може надавати вказівки конкретним особам щодо вчинення конкретних дій, так як при цьому порушується принципи верховенства права та дискреційних повноважень органу, який повинен прийняти певне рішення.
Також, не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов`язання керівника ГПД НАБУ надати заявнику належним чином завірені витяги з ЄРДР, пам`ятки про процесуальні права і обов`язки потерпілого у кримінальних провадженнях, а також надати до суду відомості про виконання ухвали, оскільки вказане не може бути предметом оскарження слідчому судді під час досудового розслідування, відповідно до положень ст. 303 КПК України.
Слід зазначити, що права заявника на отримання документів, що підтверджують прийняття та реєстрацію заяви про вчинення кримінального правопорушення та витягу з ЄРДР закріплені нормами ч. 2 ст. 60 КПК України і підлягають виконанню без ухвали слідчого судді.
Положеннями ч. 4 ст. 535 КПК України визначено, що органи, особи, які виконують судове рішення, повідомляють суд, який постановив судове рішення, про його виконання.
З огляду на зазначене вище, скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 214, 303, 305, 306, 307, 309 КПК України,
П О С Т А Н О В И В :
Скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність керівника Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви вих. №3721/04 від 04.01.2020 про вчинення кримінального правопорушення - задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважену службову особу Національного антикорупційного бюро України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_1 вих. №3721/04 від 04.01.2020, яка була зареєстрована в НАБУ 08.01.2020.
В іншій частині вимог скарги залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя О. В. Олійник