- Presiding judge (CCC): Vus S.M.
- Judge (CCC): Borodii V.M., Sviatska O.V.
У Х В А Л А
Іменем України
23 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 317/2973/18
провадження № 51-6353 ск 19
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючої Вус С.М.,
суддів Бородія В.М., Святської О.В.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 29 листопада 2019 року,
встановив:
Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 20 листопада 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання обвинуваченого ОСОБА_1 про закриття кримінального провадження № 42018000000000814 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України.
Ухвалою судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 29 листопада 2019 року відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Вищого антикорупційного суду від 20 листопада 2019 року на підставі ч. 4 ст. 399 КПК України, оскільки апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
ОСОБА_1, не погодившись з рішенням судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 29 листопада 2019 року, звернувся з касаційною скаргою, в якій порушує питання про його перегляд у касаційному порядку,посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили суду апеляційної інстанції ухвалити законне та обґрунтоване рішення. Зокрема, вказує на неврахування судом Рішень Конституційного Суду України № 4-р/2019 від 13 червня 2019 року, № 6-зп від 25 листопада 1997 року, № 9-зп від 25 грудня 1997 року, положень ст. ст. 55, 124, 129 Конституції України, ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Перевіривши доводи касаційної скарги та додані до неї копії судових рішень, Верховний Суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 6 ст. 399 КПК України, ухвала про повернення апеляційної скарги або відмову у відкритті провадження може бути оскаржена в касаційному порядку.
Як вбачається з оскаржуваного судового рішення, в провадженні Вищого антикорупційного суду перебуває кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018000000000814 від 04 квітня 2018 року відносно ОСОБА_1 . Під час підготовчого судового засідання ним було заявлено клопотання про закриття зазначеного кримінального провадження стосовно нього на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України, в задоволенні якого було відмовлено з огляду на положення п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, яким визначено вичерпний перелік підстав для закриття провадження на стадії підготовчого судового засідання, до яких відносяться лише ті, що передбачені пунктами 4-8, 10 частини 1 або частиною 2 ст. 284 КПК України.
Згідно з ч.1 ст.392 КПК України, в апеляційному порядку можуть бути оскаржені судові рішення, які були ухвалені судами першої інстанції і не набрали законної сили, а саме: вироки, крім випадків, передбачених статтею 394 цього Кодексу; ухвали про застосування чи відмову у застосуванні примусових заходів медичного або виховного характеру;інші ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 вказаної норми, ухвали, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень, передбачених ч. 1 цієї статті, окремому оскарженню не підлягають, крім випадків, визначених цим Кодексом. Заперечення проти таких ухвал можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною 1 цієї статті.
Згідно з ч. 4 ст. 399 КПК України суддя-доповідач відмовляє у відкритті провадження, якщо апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Таким чином, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, встановивши, що апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, прийняв обґрунтоване рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Твердження ОСОБА_1 у касаційній скарзі про те, що, відмовивши у відкритті провадження, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду залишив поза увагою рішення Конституційного Суду України та положення Конституції України, якими забезпечується право на апеляційне оскарження - безпідставні.
За змістом кримінального процесуального закону, загальні засади кримінального провадження спрямовані на забезпечення законності кримінальної процесуальної діяльності та дотримання прав і законних інтересів осіб, що беруть участь у такому провадженні.
Відмова у відкритті апеляційного провадження у зв`язку із оскарженням такого судового рішення,окреме оскарження якого на цій стадії законом не передбачене, не є свідченням порушення конституційних прав на апеляційний перегляд справи, як про це йдеться в касаційній скарзі.
За таких обставин, наявність визначених у законі вимог щодо звернення до суду вищого рівня в разі незгоди із судовим рішенням не є тотожним обмеженню в доступі до правосуддя і порушенням конституційних прав, а відтак не означає обмеження у праві на справедливий судовий розгляд.
Отже, Верховним Судом не встановлено обставин, які б були підставами для скасування ухвали судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду за доводами касаційної скарги ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК України суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження, якщо з касаційної скарги, наданих до неї судових рішень та інших документів вбачається, що підстав для задоволення скарги немає.
Керуючись ч. 2 ст. 428 КПК України, Суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 29 листопада 2019 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
С. М. Вус В.М. Бородій О.В. Святська