- Presiding judge (HACC): Bitsiuk A.V.
Справа № 991/10945/23
Провадження 1-кс/991/11036/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2023 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 при розгляді клопотання підозрюваного ОСОБА_2 про закриття кримінального провадження № 52019000000000862 від 03.10.2019 на підставі ч.9 ст. 284 КПК України,
В С Т А Н О В И В:
До Вищого антикорупційного суду надійшло вищевказане клопотання, у якому підозрюваний ОСОБА_2 просить закрити кримінальне провадження № 52019000000000862 від 03.10.2019 (далі - Кримінальне провадження) на підставі ч.9 ст. 284 КПК України у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру, встановлених ч.1 ст. 219 КПК України (далі - Клопотання),
Частина 9 статті 284 КПК України, на підставі якої підозрюваний звернувся з Клопотанням, встановлює: якщо закінчилися строки досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру, встановлені частиною першою статті 219 цього Кодексу, слідчий суддя може винести ухвалу про закриття кримінального провадження за клопотанням іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника.
Пункт 25 ч.1 ст. 3 КПК України визначає, хто є учасниками кримінального провадження: сторони кримінального провадження, потерпілий, його представник та законний представник, цивільний позивач, його представник та законний представник, цивільний відповідач та його представник, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт, інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, особа, стосовно якої розглядається питання про видачу в іноземну державу (екстрадицію), заявник, у тому числі викривач, свідок та його адвокат, понятий, заставодавець, перекладач, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, секретар судового засідання, судовий розпорядник.
Зі свого боку, стороною кримінального провадження з боку захисту є підозрюваний (п.19 ч.1 ст. 3 КПК України).
Таким чином, законодавець, встановивши перелік учасників кримінального провадження, визначив, що сторона кримінального провадження, зокрема, підозрюваний, та інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, це є різні особи, що також вбачається з огляду на обсяг прав, якими такі особи наділені у відповідності до положень КПК України.
Аналіз частини 9 статті 284 КПК України дає підстави вважати, що з Клопотання про закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру, встановлених ч.1 ст. 219 КПК України, до слідчого судді може звернутися саме інша особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Згідно матеріалів Клопотання вбачається, що ОСОБА_2 має статус підозрюваного у Кримінальному провадженні (повідомлення про підозру від 07.11.2022 р.).
З огляду на вищевикладене, ОСОБА_2 є особою, яка не має права звертатися до слідчого судді з Клопотанням.
Частиною 6 ст. 9 КПК України визначено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України (Диспозитивність), слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Ч. 1 ст. 9 КПК України (Законність) передбачає, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 304 КПК України, скарга повертається, якщо скаргу подала особа, яка не має права подавати скаргу.
Враховуючи, що Клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ч.9 ст. 284 КПК України має бути подано виключно іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування у Кримінальному провадженні, а у даному випадку з Клопотанням звернувся підозрюваний у Кримінальному провадженні, то слідчий суддя дійшов до висновку, що Клопотання подане неуповноваженою особою.
З огляду на загальні засади кримінального провадження, зокрема, принципу законності, який не буде дотримано у випадку розгляду слідчим суддею Клопотання особи, яка не наділена правом його подавати, Клопотання підлягає поверненню особі, яка його подала.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.3, ч. 6 ст. 9, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 26, ч.9 ст. 284, 369-372 КПК України, слідчий суддя
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання підозрюваного ОСОБА_2 про закриття кримінального провадження № 52019000000000862 від 03.10.2019 на підставі ч.9 ст. 284 КПК України повернути особі, яка його подала, - підозрюваному ОСОБА_2 .
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1