- Presiding judge (HACC): Shkodin Ya.V.
справа №991/4849/23
провадження №1-кс/991/4869/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
«06» червня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2, прокурора ОСОБА_3, підозрюваного ОСОБА_4, захисників ОСОБА_5, ОСОБА_6, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Генерального прокурора ОСОБА_7 про продовження строку дії обов`язків, покладених на:
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у республіці білорусь, громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, проживає за адресою: АДРЕСА_2, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання Генерального прокурора ОСОБА_7 про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Обставини, якими обґрунтоване клопотання.
Детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52021000000000277 від 25 травня 2021 року за підозрою, зокрема ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, ОСОБА_8, ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а також за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 309 КК України.
Зокрема, за версією органу досудового розслідування, ОСОБА_4, будучи народним депутатом України, маючи значний досвід у сфері державної служби та авторитет у суспільстві, прийняв рішення організувати підготовку та вчинення службовими особами Управління справами Апарату Верховної Ради України та державного підприємства «Державний будівельний комбінат Управління справами Апарату Верховної Ради України», (далі - ДП «Державний будівельний комбінат»), за попередньою змовою групою осіб зі службовими особами суб`єкта господарювання приватної форми власності, на яких він має вплив, зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовими особами службового становища всупереч інтересам служби, що в результаті мало спричинити тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам держави.
Так, у ході досудового розслідування встановлено, що, діючи відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, народний депутат Верховної Ради України ІХ скликання ОСОБА_4, за попередньою змовою із директором ДП «Державний будівельний комбінат» ОСОБА_9, ОСОБА_10 (який на момент вчинення кримінального правопорушення обіймав посаду радника директора ДП «Державний будівельний комбінат» з питань економіки та виробництва), першим заступником керівника Апарату Верховної Ради України - керуючим справами ОСОБА_8 та іншими особами, здійснювали дії, спрямовані на фактичну передачу в користування ТОВ «Ніка» ЛТД для будівництва житлового комплексу, всупереч положенням законодавства України, земельної ділянки площею 8,1131 га, за адресою: м. Київ, вул. Клеманська, 6-8, що є власністю держави в особі Київської міської державної адміністрації і перебуває в постійному користуванні ДП «Державний будівельний комбінат» та на якій фактично знаходиться виробнича база вказаного комбінату, що використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України.
10 березня 2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Прокурор стверджує, що обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами.
Відповідно до ухвали Вищого антикорупційного суду 13 квітня 2023 року до ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 6 012 160 грн, із покладенням обов`язків на строк до 10 травня 2023 року. 02 травня 2023 року ухвалою Апеляційного палати Вищого антикорупційного суду зменшено визначений розмір застави до 26 840 000 грн.
Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 08 травня 2023 року продовжено строк дії покладних на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків до 10 червня 2023 року, а ухвалою слідчого судді цього ж суду від 02 червня 2023 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 10 вересня 2023 року.
У своєму клопотанні прокурор зазначає про необхідність проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проведення або завершення яких потребує додаткового часу. Зокрема вказує про необхідність завершення призначених судових експертиз, проведення ряду процесуальних дій - оглядів речей та документів, вилучених під час обшуків, у тому числі за участі спеціалістів, допитів осіб, яким можуть бути відомі обставини вчинення кримінального правопорушення, здійснення розсекречування клопотань та ухвал про дозвіл на проведення НСРД та інші дії.
Прокурор зазначає, що проведення та завершення зазначених вище слідчих та процесуальних дій у передбачений законом строк не виявилось можливим, зокрема у зв`язку із особливою складністю кримінального провадження, в якому на момент подачі клопотання повідомлено про підозру чотирьом особам; проведенням значної кількості слідчих (розшукових) дій та процесуальних заходів для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та можливої причетності інших осіб до його вчинення; необхідністю аналізу у сукупності та взаємозв`язку фактичних даних, отриманих під час проведення досудового розслідування; запровадженим на території України правовим режимом воєнного стану та повномасштабним вторгненням рф на територію України 24 лютого 2022 року та інше.
Прокурор стверджує, що результати зазначених вище слідчих та процесуальних дій мають важливе значення для кримінального провадження, ризики, передбачені ст. 177 КПК України, не зменшились, з огляду на що продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4, є необхідними та не будуть завідомо непомірними.
Позиція сторін у судовому засіданні.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Сторона захисту підозрюваного ОСОБА_4, з думкою яких погодився і підозрюваний, проти задоволення клопотання прокурора загалом не заперечували, при цьому, враховуючи те, що ОСОБА_4 є діючим народним депутатом, секретарем комітету і на даний час відбувається виїзні засідання комітету на території України (в середньому два рази на місяць), просили дозволити йому виїзд за межі м. Києва і Київської області.
Встановлені обставини, мотиви і оцінка слідчого судді.
Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя зазначає про наступне.
З матеріалів клопотання вбачається, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №52021000000000277 від 25 травня 2021 року, в межах якого, зокрема ОСОБА_4 10 березня 2023 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвалою слідчої судді Вищого антикорупційного суду від 13 квітня 2023 року до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у виді застави у розмірі 2 240 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що в грошовому виразі становить 6 012 160 гривень та покладено обов`язки: прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді, суду за першою вимогою; повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з підозрюваними: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, та свідками: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, щодо обставин кримінального провадження поза межами слідчих та процесуальних дій; не виїжджати з міста Києва та Київської області без дозволу детектива, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Постановою заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_17 від 08 травня 2023 року строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 10 червня 2023 року включно.
Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 05 травня 2023 року продовжено строк дії покладних на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків до 10 червня 2023 року включно, а ухвалою слідчої судді цього ж суду від 02 червня 2023 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 10 вересня 2023 року.
Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені ч.ч. 5,6 цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Згідно з ч. 3 ст. 199 КПК України, клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у ст. 184 цього Кодексу, повинно містити: 1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; 2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
З огляду на положення ч. 4 ст. 199 КПК України слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії обов`язків згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу. Тобто, при вирішенні цього питання слідчий суддя керується загальними правилами, які регулюють питання про застосування відповідного запобіжного заходу з урахуванням додаткових обставин, передбачених ч. 3 ст. 199 КПК України.
Отже, при вирішенні питання про доцільність продовження дії процесуальних обов`язків, покладених на ОСОБА_4, необхідно врахувати наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним кримінальних правопорушень, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.
Щодо обґрунтованості підозри.
Як вбачається з матеріалів клопотання, ОСОБА_4 у цьому кримінальному провадженні підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України. Оскільки кримінальне провадження перебуває на стадії досудового розслідування, слідчий суддя, вирішуючи питання щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, не встановлює наявність в його діях складу злочину та ступінь його вини, оцінюючи докази з точки зору їх достатності і допустимості, тобто не вирішує ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, а лише об`єктивно та розумно оцінює отримані докази за своїм внутрішнім переконанням та визначає, чи виправдовують вони в своїй сукупності проведення досудового розслідування та чи дозволяють встановити причетність особи до вчинення кримінального правопорушення, яка є вірогідною та достатньою для застосування до неї запобіжного заходу.
З метою встановлення наявності чи відсутності обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 зазначеного кримінального правопорушення, слідчим суддею досліджені наявні в матеріалах клопотання докази та проаналізовано доводи, викладені у клопотанні і роз`яснені в судовому засіданні.
Дослідивши додані до клопотання прокурора матеріали, обставини вчинення зазначених кримінальних правопорушень та можливу роль ОСОБА_4 у них, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих та досліджених в судовому засіданні матеріалах, слідчий суддя переконався в тому, що аналіз представлених матеріалів пов`язує підозрюваного зі злочином, доводячи причетність до нього в такій мірі, що виправдовує подальше розслідування, а тому приходить до висновку, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні (міг вчинити) кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Щодо наявності ризиків.
Статтею 177 КПК України визначено, що метою застосування запобіжного заходу до підозрюваного є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам вчинити певні дії, що передбачені в цій статті.
В обґрунтування клопотання прокурор послався на існування ризиків того, що ОСОБА_4 може: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків та інших учасників процесу у кримінальному провадженні; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Перевіряючи наявність вказаних прокурором ризиків на час розгляду цього клопотання, слідчий суддя виходить з того, що наявні (встановлені) на початковому етапі слідства ризики по мірі розслідування кримінального провадження мають тенденцію до зменшення та втрати своєї актуальності і для підтвердження існування або відсутності таких ризиків на час розгляду клопотання про продовження строку дії обов`язків, на переконання слідчого судді, необхідно враховувати поведінку підозрюваного під час дії попередніх обов`язків, складність справи, інкриміновані склади злочинів, проведені слідчі дії органом досудового розслідування тощо.
Як вбачається з ухвал слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13 квітня 2023 року про застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_4 та від 08 травня 2023 року - про продовження строку дії покладених на нього обов`язків, стороною обвинувачення було доведено наявність існування ризиків: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків та інших учасників процесу у кримінальному провадженні; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Враховуючи особливу складність даного кримінального провадження, тяжкість кримінальних правопорушень, що розслідуються у ньому, кількість його учасників, наявність обґрунтованої підозри та пов`язане з цим очікування можливого суворого покарання, нагальною (підтвердженою на час розгляду клопотання слідчим суддею) потребою досудового слідства в обмеженні підозрюваного у можливості спілкування з іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні та свідками з приводу обставин, викладених у повідомленні про підозру з урахуванням наявних у ОСОБА_4 можливостей (майновий стан, коло знайомств), слідчий суддя вважає за доцільне продовжити строк дії покладених на підозрюваного обов`язків як додаткових заходів процесуального примусу з урахуванням зазначених вище обставин.
Слідчий суддя вважає недоцільним перевіряти зв`язок кожної особи з підозрюваним, її роль, досліджувати/перевіряти інформацію, якою вона володіє тощо, а обмежується на цьому етапі розслідування лише посиланням на запропонований органом досудового розслідування перелік. При цьому, підозрюваний не позбавлений можливості в подальшому ставити перед слідчим суддею питання щодо помилковості/недоцільності/об`єктивної потреби у спілкуванні внесення певної особи (іб) до цього переліку.
Враховуючи те, що за правилами ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені ч.ч. 5, 6 цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного на строк не більше двох місяців, клопотання прокурора підлягає частковому задоволенню шляхом продовження строку дії покладених на підозрюваного обов`язків до 06 серпня 2023 року, а не до 10 серпня 2023 року, як про це просить прокурор.
При цьому, продовжуючи строк дії покладених на ОСОБА_4 обов`язків, слідчий суддя вважає за можливе дозволити йому відлучення з м. Києва та Київської області для виконання обов`язків народного депутата України, лише повідомляючи про такі відлучення детектива, прокурора, як про це спросила сторона захисту в судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 194, 196, 199, 205, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання Генерального прокурора - задовольнити частково.
Продовжити до 06 серпня 2023 року строк дії обов`язків, покладених ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13 квітня 2023 року (справа №991/2231/23) на підозрюваного ОСОБА_4, а саме:
1) прибувати до детектива, прокурора, слідчого судді за першою вимогою;
2) повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
3) утримуватися від спілкування з підозрюваними: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та свідками: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 щодо обставин кримінального провадження поза межами слідчих та процесуальних дій;
4) повідомляти детектива, прокурора про кожне відлучення з м. Києва та Київської області;
5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну.
Контроль за виконанням обов`язків покласти на детективів Національного антикорупційного бюро України, які здійснюють у цьому кримінальному провадженні досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1